Neden Finansal Danışmanlık Hizmeti Almalısınız?


Her yıl binlerce şirket kurulmakta, aynı zamanda bir o kadarı da kapanmaktadır. Kurulan şirketlerden çok azı istenilen ve hedeflenen başarıyı yakalayabilmektedir. Yeni kurulan 100 şirketten 76’sı ilk 6 yılda kapanıyor. Bankalar bu nedenle yeni çalışmaya başlayacakları bir firmadan en az 3 yıllık finansalları talep etmektedir. Bu durumun başlıca nedenleri; KOBİ’lerin kendilerini ve yatırım projelerini bankalara iyi anlatamamaları ve bankaların karşılarında işi yönlendirip yönetecek uzman finansçılar bulamamasıdır.

Ayakta kalan firmaların yapısı incelendiğinde ise neredeyse tamamının finans yönetimini profesyonellerden destek alarak yaptıkları görülmektedir. Kâr marjlarının minimuma indiği, tahsilat vadelerinin gittikçe uzadığı dönemde en uygun vade ve en düşük oranla finansman bulamamak iflası da beraberinde getirir.

Engelleri aşıp bankalar ile kredi ilişkisine girebilmiş firmaların birçoğu ise fiyat ve maliyet analizi yapamamaktadır. Yani aynı krediyi başka bankalarda daha düşük fiyat, daha az komisyon ve daha uzun vade ile temin edebilecekken pazarlık gücünün zayıflığından veya bilgi eksikliğinden bu imkândan bazen yoksun kalmaktadır. Finansman maliyetlerinin yüksekliği firmanın rekabet gücünü de yok etmektedir